Következő versenyek

Esemény Korosztály Időpont Helyszín

A kiválasztott napon nincs esemény.

A kiválasztott napon nincs esemény.

Birkózó szakosztály

Az egyesületünk egyidős a várossal, amely 1951-ben alakult. A birkózó sportág az alapító szakosztályok egyike. Az elmúlt több mint 7 évtizedben kiváló eredmények születtek utánpótlás és felnőtt korosztályban egyaránt. Dunaújváros első olimpikonja Nyers László birkózó volt, aki az 1968-as olimpián képviselte a város és az egyesület színeit. A szakosztály legeredményesebb versenyzője Vadász Csaba, aki 13-szor nyert felnőtt magyar bajnoki címet, Európa bajnoki bronzérmes és felnőtt VB ezüstérmes sportoló. A szakosztályban remekül felépített utánpótlás nevelő rendszer működik, számos helyi és vidéki oktatási intézménnyel, valamint óvodával kötöttünk kölcsönösen hasznos együttműködési megállapodást. Központi edzéshelyszínünk a Gurics György Birkózó Centrum, ezen kívül jónéhány más helyszínen tartunk foglalkozásokat és edzéseket. Sportolóinkat különböző szinteken versenyeztetjük, rendszeresen részt veszünk saját szervezésű és egyéb edzőtáborokban. Minden évben több alkalommal rendezünk hazai versenyeket. Célunk a sportág minél szélesebb körben való megismertetése, népszerűsítése, valamint saját nevelésű sportolóink megtartása, akik felnőtt korban komoly nemzetközi sikereket érhetnek el.

 

Birkózásról:

A birkózás olyan küzdősport, ahol tilos bármilyen eszközhasználat, ütés vagy rúgás, csak az ellenfél földhöz szorításával, vagy „fogások” végrehajtásával lehet győzelmet elérni. Vagy akár technikai fölénnyel (tussal), ami szabad fogásban 10 pont különbség, míg kötött fogásban csak 8 pont. A puha, kör alakú küzdőtéren két versenyző küzd egymás ellen, testhezálló ruhában és cipőben. Az ókori olimpiák óta közkedvelt sport. Birkózás versenyformái a kötöttfogás, szabadfogás és női birkózás.

Mindegyiknél cél az ellenfél két vállra fektetése, vagy a pontozók által értékesebbnek tartott, a szabályokban rögzített fogások végrehajtása Ütni, vagy rúgni nem szabad. Szabadfogásban az egész testen lehet fogást végrehajtani és a láb cselekvő használata, azaz a lábkulcs, vagy a gáncs megengedett. Kötöttfogásban csak derék felett lehet megfogni az ellenfelet és gáncsolni sem szabad.   A sportszerű birkózást nők is végzik, ők a szabadfogás szabályai szerint küzdenek. Nem szabad veszélyes, vagy fájdalmas fogásokat alkalmazni és minden sportszerűtlenség tiltott. (harapás, karmolás, fül vagy hajhúzás, és természetesen az ütés és rúgás is.)

A versenyzőket súlycsoportokba sorolják. Ezeket a nemzetközi versenyek számára nemzetközi szövetség előírásai tartalmazzák, de a nemzeti szövetségek egyes versenykiírásokban ennél kisebb mértékben eltérhetnek. A súlycsoportok időnként változnak, ahogy egyes fogásokat is hol megengednek, hol nem. A versenyek időtartama: Egy-egy küzdelem 2×2, vagy 2×3 perces menetből áll közte 30mp pihenővel. Ez az idők folyamán nem változott. Korábban tus győzelemig tartott a küzdelem, de ez mára idő korlátozva lett. A szőnyegen végrehajtott akciókat a mérkőzésidő korlátozása óta 1-5 pont között díjazzák. A mérkőzés végén a győzelem arányától függően 0, 1, 3, 4 pozitív pontot lehet kapni. Kétvállas győzelem 5-0 VAGY 5-1.

 

Korosztály besorolás a birkózásban:

Életkor/ Korosztály elnevezése/ Születési év (2022.évben érvényes)

8 év alattiak           / Előkészítő  / 2013 és utána

8-9 éves                  / Gyermek    / 2014-2013

10-11 éves              / Diák II.      / 2012-2011

12-13 éves              / Diák I.       / 2010-2009

14-15 éves              /U15 (Serdülő) / 2008-2007

16-17 éves              /U17 (Kadet)/ 2006-2005

18-20 éves              /U20 (Junior) / 2004-2002

18 éves kortól        / Felnőtt       / 2004 és előtte

18-23 éves korig    / U23            / 2004-23 éves korig

35 éves kortól        / Veterán      / 1987 és előtte

csatlakozom

Támogatóink